Actualitate· 1 min citire

13 români dați în urmărire internațională, aduși în țară în ultima săptămână

13 români dați în urmărire internațională, aduși în țară în ultima săptămână

13 români dați în urmărire internațională, aduși în țară în ultima săptămână

Scris de Hantea Octavia Publicat: 18 ian. 2020, 11:25

În ultimele șapte zile, polițiștii români au adus în țară 13 persoane urmărite internațional și au predat 17 urmăriți către statele ce aveau emise mandate de arestare pe numele unor cetățeni aflați în România.

În ultimele șapte zile, polițiștii români au adus în țară 13 persoane urmărite internațional și au predat 17 urmăriți către statele ce aveau emise mandate de arestare pe numele unor cetățeni aflați în România.

Conform unui comunicat de presă al IGPR, în perioada 11 - 17 ianuarie, s-au derulat activități specifice procedurilor de extrădare și predare în baza unui mandat de arestare, îndeplinind misiuni de aducere în România a 13 persoane urmărite din Italia (3 persoane), Franța (2), Suedia (1), Marea Britanie (3), Germania (1), Spania (1) și Nicaragua (2).De asemenea, au fost predați, către partenerii străini, 17 urmăriți internațional către Spania (5), Suedia (1), Germania (5), Austria (3), Belgia (2) și Ungaria (1).Pentru continuarea executării pedepsei în România, au fost aduse 6 persoane condamnate din Cehia (2), Germania (1), Marea Britanie (1), Spania (1) și Norvegia (1).

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate