Actualitate· 1 min citire

Craiovean băut la volan, prins de polițiști după o urmărire pe străzile din municipiu

alcoolemie2

alcoolemie2

Scris de Hantea Octavia Publicat: 12 apr. 2019, 10:45

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Craiova, a pus din nou polițiștii pe jar, joi, când știind că băuse înainte de a se urca la volan, în momentul observării unui echipaj de la Rutieră, a mărit viteza de deplasare. Oamenii legii l-au urmărit, pe mai multe străzi din municipiu, reușind în final să îl oprească.

Potrivit reprezentanților IPJ Dolj, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentraţie de  0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat.„Poliţişti din cadrul Secției 3 Poliție Craiova, în timp ce efectuau serviciul de patrulare pe strada Revoluţiei, au observat un autotvehicul, al cărui conducător, la vederea echipajului de poliţie, a mărit viteza de deplasare. S-a procedat la urmărirea autovehiculului pe mai multe străzi, reuşindu-se oprirea acestuia, pe strada Bucura. Conducătorul auto, un bărbat de 52 de ani, din Craiova, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentraţie de  0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat”, au transmis reprezentanții IPJ Dolj.Bărbatul a fost dus și la spital pentru recoltarea de mostre biologice, pe numele său fiind întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului. 

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate