Actualitate· 1 min citire

Medic din cadrul UPU-SMURD Craiova, depistat cu coronavirus

Medic din cadrul UPU-SMURD Craiova, depistat cu coronavirus

Medic din cadrul UPU-SMURD Craiova, depistat cu coronavirus

Scris de Hantea Octavia Publicat: 25 iun. 2020, 15:47

Un medic care face parte din echipajul UPU-SMURD Craiova a fost depistat, miercuri, ca fiind pozitiv la testul pentru  coronavirus.

Un medic care face parte din echipajul UPU-SMURD Craiova a fost depistat, miercuri, ca fiind pozitiv la testul pentru  coronavirus.

Potrivit directorului medical al Spitalului  Clinic Județean de Urgență Craiova, Bogdan Fănuță, medicul este internat la Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” Craiova, o anchetă epidemiologică fiind demarată în acest caz. O parte dintre colegii doctorului se află în izolare.

Personalul care operează zboruri cu elicopterul SMURD lucrează și în UPU Craiova, fapt pentru care și o parte din personalul de aici a fost testată, așteptându-se un răspuns în acest sens.

Testați au mai fost, joi dimineață, piloți și ingineri, urmând ca rezultatul să stabilească dacă sunt sau nu probleme.

În județul Dolj, bilanțul îmbolnăvirilor cu COVID-19 a ajuns, joi, la 276.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate