Actualitate· 1 min citire

Primărița unei comune din Gorj și-a pierdut mandatul. Ioana Bușe, condamnată pentru fapte de corupție

Scris de Hantea Octavia Publicat: 19 iun. 2018, 14:33

La finalul săptămânii trecute, prefectul județului Gorj, Ciprian Florescu, a semnat ordinul de încetare a mandatului edilului comunei Stoina, Ioana Bușe. Până la organizarea unor noi alegeri, atribuțiile de primar îi revin  viceprimarului Cristian Ionescu. 

Ioana Bușe a pierdut mandatul, fiind condamnată într-un dosar ce vizează acte de corupție. Mai exact, potrivit anchetatorilor, este vorba despre despre falsificarea unor acte pentru obținerea frauduloasă a unor subvenții APIA de către patronii unei firme din Craiova care au arendat terenuri în localitate. Ioana Bușe a fost condamnată definitiv, la un an și șase luni de închisoare cu suspendare, sentința fiind dată în mai 2018 de către magistrații Curții de Apel Craiova.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate