Actualitate· 1 min citire

Trei militari participanți în misiuni internaționale, cetățeni de onoare ai Craiovei

Scris de Hantea Octavia Publicat: 8 iun. 2018, 08:44

Au ales să fie militari fie pentru că au văzut ce presupune această carieră la prieteni, fie pentru că pur și simplu au îndrăgit haina militară. Au îndrăgit ținuta care le-a stârnit curiozități și i-a responsabilizat mai mult decât credeau ei că se poate. Vorbim despre trei militari craioveni care au fost numiți cetățeni de onoare ai Craiovei în cadrul Ședinței Solemne a Consiliului Local Craiova, de joi seara.Maiorul George Cristian Olteanu, plutonierul Florin-Ionel Murărescu şi caporalul Marius-Bogdan Radu au participat la misiuni în Afganistan sau Irak, au fost răniți, dar niciodată nu s-au gândit să renunțe la această carieră. Cei trei au fost aleși, în vederea primirii titlului de Cetățean de Onoare, de către reprezentanți ai Ministerului Apărării Naţionale. De-a lungul timpului, militarii au mai primit decorații și premii.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate