Actualitate· 1 min citire

Un doljean a dat etilotestul peste cap, ulterior refuzând recoltarea de probe biologice

alcoolemie2

alcoolemie2

Scris de Hantea Octavia Publicat: 3 iul. 2019, 11:07

Un bărbat în vârstă de 49 de ani, din Ciupercenii Noi, este cercetat penal, după ce a fost depistat, marți, băut la volan, în urma testării cu aparatul alcooltest, rezultând faptul că cel în cauză avea o concentraţie de 1,22 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Potrivit IPJ Dolj, după testarea cu etilotestul, șoferul a fost dus la spital, pentru a i se recolta probe, dar a refuzat procedura.„Poliţişti din cadrul Posturilor de Poliţie Ciupercenii Noi şi Desa au depistat un bărbat de 49 de ani, din Ciupercenii Noi, care conducea un autoturism prin localitate, deşi se afla sub influenţa băuturilor alcoolice.În urma testării cu aparatul alcooltest, a rezultat faptul că cel în cauză avea o concentraţie de 1,22 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, unde a refuzat recoltarea de probe biologice”, a declarat Cosmin Grădinaru, purtător de cuvânt al IPJ Dolj.Pe numele doljeanului a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate