Actualitate· 1 min citire

Ziua Drapelului Național, marcată de autoritățile din Dolj

Scris de Hantea Octavia Publicat: 26 iun. 2018, 13:38

Autorităţile locale, cele judeţene și prefectul județului Dolj au participat, marți, la manifestările derulate în Piața Tricolorului din municipiul Craiova cu ocazia Zilei Drapelului Naţional.

Evenimentul a luat startul cu alocuțiunile președintelui Consiliului Județean Dolj,Ion Prioteasa, a primarului Craiovei, Mihail Genoiu și cea a prefectului județului Dolj, fiecare punctând importanța acestei zile pentru România. Prefectul Narcis Purcărescu a adus în atenția doljenilor mesajul ministrului Carmen Dan.Interesante pentru craiovenii prezenți la manifestare, puțini la număr însă, au fost defilarea gărzii de onoare și momentul primirii drapelului României. Steagul a fost ridicat pe catarg, un sobor de preoți ținând un scurt moment religios. 

 

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate