Advertising
Nu vei mai fi amendat dacă ai uitat acasă permisul sau talonul: Senatul a dat undă verde proiectului

Permis de conducere
Scris deStoica Marian
Publicat24 iun. 2026, 13:58
Sursărealitatea.net
Șoferii care au permis de conducere valabil și mașina înmatriculată legal ar putea scăpa de amenzile primite doar pentru că au uitat acasă permisul sau certificatul de înmatriculare. Senatul a adoptat o inițiativă legislativă depusă de deputatul USR Alexandru Dimitriu, care elimină această sancțiune considerată depășită în contextul digitalizării sistemelor de verificare ale Poliției Rutiere.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:39Călin Georgescu avea dreptate. De la 1 iulie, românii vor plăti facturi mai mari la apă: „Urmează o criză teribilă!”
- 10:21Cod roșu de caniculă în aproape toată România. Temperaturile urcă până la 41 de grade
- 07:39Caniculă sâmbătă în toată țara. 16 județe, sub avertizare Cod portocaliu / Duminică va fi Cod roșu
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Craiova și pe Google News


























